ZMR 250 – FPV Racer pre začiatočníkov

Napísal Jameson, publikované dňa: 14 augusta 2015

Viacero ľudí si pýtalo návod na zostrojenie vlastného quadu pre FPV 250 race. Takže vám prinášame kompletný zoznam komponentov na stavbu.

V prvom rade si treba ujasniť, o čo tu ide: existuje v súčasnosti stále narastajúca škála rôznych rámov, motorov, regulátorov či priamo hotových riešení. Nasledujúcu sadu komponentov som volil s prihliadnutím na optimálny pomer ceny a kvality. Vopred upozorňujem, že nejde o extra rýchly závodný špeciál – ale lietať vás naučí slušne, za rozumnú cenu a navyše táto potvora aj niečo vydrží. Nepýtajte sa ma, ako to viem…

Čomu sa nevyhnete, je nákup zo zahraničia. Snažil som sa počet obchodov minimalizovať v zmysle redukcie poštovného, no aj tak z jedného obchodu to asi nebude… Nuž, dajme sa teda do toho!

Poznámka: ceny sa môžu líšiť, uvedené platia k dátumu zverejnenia článku

Začneme na Banggood. com:

 

1) Rám – ZMR250 ($31.99)

SKU147479-3Táto kópia rámu H250 je veľmi pevná, má slušnú hmotnosť a vojde sa do nej 3S batéria. Pozor – existujú rôzne kópie, ktoré sa líšia cenou aj kvalitou. Táto je výrazne lacnejšia ako originál, no jej pevnosť je fantastická a hmotnosť stále v norme.

 

2) Power distribution board – Diatone ZMR250 PCB ($6.59)

SKU224435-1Nahrádza spodnú časť vyššie uvedeného rámu a výrazne zjednodušuje kabeláž. Pozor však – diery úplne presne nesedia. Bude potrebná malá úprava 3mm vrtákom alebo dremelom. Ide však o veľmi jednoduchú úpravu a rozhodne stojí za tú námahu.

 

3) Motory – SunnySky X2204 (4x $15.59)

SKU177463-2Tieto motory sú trošku drahšie, ale majú výborný ťah a vydržia fakt ukrutné zaobchádzanie. Majú len dve nevýhody: odporúčam vymeniť skrutky (nie je to však nutné) a hlavne nemajú montážne skrutky. Zhodou okolností tam však absolútne presne pasujú skrutky na uchytenie CD ROM, ktoré nájdete v každom lepšiom PC obchode (alebo v zásuvke servisu PC). Rátajte však, že možno bude potrebné upraviť diery v ramenách – máte ešte po ruke ten dremel?

Motory sú vo verziach „v smere hodinových ručičiek“ a „v protismere hodinových ručičiek“ (cw/ccw) – typ však neuvádza smer otáčania motora, ale smer skrutkovania matice, takže presne naopak! Čiže ak chcete, aby sa vrtuľa točila pri pohľade zhora v smere hodinových ručičiek (napr. ľavá predná), potrebujete CCW motor! Pri objednávke vyberte dva z každého druhu – zabezpečíte tak, že vám vrtule za letu aj s maticou neuletia…

Užitočný tip: kúpte tých motorov hneď 6 (3x cw a 3x ccw). Pri nárazoch to občas škaredo schytajú a hoci vydržia toho dosť, časom na tú výmenu čas príde…

 

4) Regulátory – Emax Simonk Series 12A (4x $11.60)

SKU122899.1Pripravte sa na skúšku s pájkovania. Regulátory bude potrebné „rozbaliť“, odpájkovať káble k motorom a káble od motorov napájkovať priamo na pôvodné doštičky na regulátoroch. Je to dosť babračka, ale verte či nie, montovať sem konektory nie je dobrý nápad. Z druhej strany regulátory napájkujete priamo na PDB. Nezabudnite si niekde zohnať vhodnú zmršťovačku na regulátory – tie pôvodné padnú za vlasť pri pájkovaní konektorov.

Ak použijete vyššie uvedené motory Sunnysky, položte si motor nad regulátor s káblikmi smerom nadol k regulátoru. Regulátor si položte kondenzátorom (a káblami k riadiacej jednotke) nadol. Pripájkujete ho nasledovne:

CCW motor – ľavý káblik z motora na spodnú doštičku, stredný na strednú a pravý na hornú. Motor sa bude točiť v smere hodinových ručičiek (pohľad zhora).

CW motor – ľavý káblik motora na hornú doštičku, stredný na strednú a pravý na dolnú. Motor sa bude točiť v protismere hodinových ručičiek (pohľad zhora).

Užitočný tip: dajte si pozor pri pájkovaní motorov – nie je jedno, ktorý motor sa ako otáča a ako sú napájkované jeho vývody.

Alternatíva: tieto regulátory sú lacné a funkčné, ale profíci lietajú s 18A regulátormi Kiss. Tie však už treba pozháňať niekde inde.

 

5) Vrtule – Gemfan 5×3 ($2.22)

SKU153773-3Kvalitné a lacné vrtule, predávajú sa v sadách po 4ks, presne, ako budete potrebovať. Nie sú veľmi pevné, ale presne to potrebujete – v prípade nárazu radšej nech sa zničí vrtuľa, ako motor. Rozhodne nekupujte drahé karbónové vrtule – je to škoda peňazí…

Užitočný tip: kupovať jedno balenie je morbídne optimistické. Ak by som napísal, že kúpte desať, mali by ste ma asi za cvoka, ale tých 5 je úplné minimum… Pozor, 5 balíkov, nie vrtúľ!

 

6) Voliteľne: Skrutky na vrtule – Emax MT1804 (4x $1.22)

61Dk6Yi7YJL._SY355_Táto položka je nepovinná, ale odporúčaná – originál skutky totiž zvyknú neprežiť prvú horšiu haváriu. Tieto prežijú hádam všetko. Opäť treba vziať 4 kusy – dva CW a dva CCW.

Tip: Značenie je ako pri motoroch, tj. CW znamená, že sa zakrúcajú klasicky, v smere hodinových ručičiek. CW sú červené, CCW čierne. Na ľavom prednom CCW motore bude teda čierna CCW matica a motor sa bude (pri pohľade zhora) otáčať v smere hodinových ručičiek, matica sa však bude doťahovať v protismere, tj. naopak, ako každá iná slušná matica na tejto planéte…

 

7) Video vysielač – Eachine TX600 FPV 5.8G 600mW 32CH AV Transmitter ($32.47)

SKU214098-4Kupujte ho bez antény. Ušetríte 3 doláre a nebude vám na stole zavadzať obrovský objekt veľkosti ufa havarovaného v Roswelli v roku 1947… Samozrejme, ak už nejaký vysielač máte, tento kupovať nemusíte – je však malý, spratný a viac viac frekvencií, než je u nás legálne používať. Tak bacha pri nastavovaní.

 

8) Video anténa – 5.8G 3 Leaves Omnidirectional Gain Antenna($6.29)

SKU072086.3Lacná anténa. K vyššie uvedenému vysielaču treba verziu „L Type RP-SMA Male“. Kúpte radšej hneď dve, oni toho moc neprežijú.

Tip: ak máte dosť peňazí, kúpte Spironet od ImmersionRC. Vďaka krytke vydržia toho o poznanie viac.

 

9) Voliteľne: dištančné stĺpky – 160pcs M3 Nylon Black M-F Hex Spacers ($7.88)

3

Zídu sa na uchytenie riadiacej jednotky. Ak preferujete obojstrannú lepiacu pásku alebo podobné zvrátené zverstvá, kupovať to nemusíte.

 

10) Záznamová kamera – Mobius Full HD Sports Camera ($68.99)

SKU101434.2Nie je to GoPro, ale na záznam bohate stačí. Okrem toho je veľmi odolná a za dobrú cenu. Rám je vyslovene prispôsobený pre túto kameru. Len nezabudnite kúpiť niekde aj pamäťovú kartu…

 

Týmto sme vyčerpali nákupný zoznam v Banggode a pokračujeme v HobbyKingu – odporúčam (najmä kvôli batériam) jeho európsky sklad:

 

11) Riadiaca jednotka: NAZE32 – AfroFlight Naze32 Acro ($24.99)

55819_1_mMozog vašej koptéry. Full verzia je zbytočne drahá, ale ak ste práve dedili po strýčkovi z Ameriky, môžete kúpiť aj tú, napr. v GetFPV. Lacnejšie alternatívy ako napr. CC3D neodporúčam – sú tam hrozné konektory a nedá sa tam pripojiť pípak.

 

12) Batérie – Turnigy nano-tech 1300mAh 3S 45~90C ($14.49)

nanotech1300mah45c90c3sNanotech sú príšerné batérie. Ale nejakou zhodou vesmírnych náhod práve 1300mAh sú trošku použiteľné. A navyše pasujú do rámu ako prdel na šerbeľ. Tak prečo nie…

Tip: kúpiť si jednu je nezmysel. Nevravím, že si ich máte kúpiť sedem, ako mám ja, ale minimálne 2-3 si zoberte. Časom aj tak budete mať tých 7 ako ja, ale to by mi nikto na začiatku neveril…

 

13) Pípač – Piezo Buzzer for KK2 KK2.1 & Naze32 ($3.20)

47014Ohromne užitočná vec.  Nespočetne veľa krát mi zachránila koptéru. Pri dobrom nastavení varuje pri armovaní/disarmovaní, upozorňuje na problémy, oznamuje automatickú kalibráciu alebo varuje pred vybitím batérie. Ale hlavne umožňuje nájsť malú blchu v kope sena…

Alternatíva: v GME sa dá kúpiť táto sirénka. Je síce väčšia, no zároveň hlasnejšia – vrieska ako divá. Vrele odporúčam!

 

14) Voliteľne: pozičné LED svetlo – 3W White LED Alloy Strip 120mm x 12mm ($5.60)

22385-1V základe PDB ponúka 4 varianty LED osvetlenia, zvlášť vpredu a zvlášť vzadu. Ale ak chcete mať istotu, že vás uvidí vo vzduchu aj Andrea Bocelli, kúpte si tento (alebo podobný) trojwattový LED pásik.

 

No a na záver ešte kamera. Hoci vyššie uvedené obchody majú v ponuke rôzne kamery, pre tieto koptéry sa jednoznačne najviac hodí PZ0420.

 

15) Kamera – 600TVL SONY SUPER HAD CCD D-WDR Color Board Camera ($31.99)

PZ0420-12-600TVL-board-camera__86987_zoom

Dobrá, kvalitná, funkčná – čo treba povedať viac. Akurát ju treba trošku ponastavovať. Odporúčam kúpiť ju s objektívom 2.8mm.

Upozornenie: Existuje veľmi podobná kamera PZ0420M. Tá je však menšia a jej montáž vyžaduje veľmi nepríjemné použitie frézy dremelu…

Tip: Kamera príde s rámikom, ktorý jednoducho odcvaknete štikacími kliešťami.

 

No a to je skoro všetko. Budete ešte potrebovať nejaké tie káble na prepojenie kamery s vysielačom a pripojenie ich napájania a tiež kábel na pripojenie batérie, niekoľko konektorov a, samozrejme, vlastný prijímač. Ak sa chcete zbaviť rušenia, odprúčam nejaký LC filter – dá sa postaviť, ja som použil Mickey od Flytronu. Takisto sa hodia dvojky skrutky s dištančnými podložkami na uchytenie kamery a nejaké-tie gumené pásiky alebo suché zipsy pre uchytenie batérie či kamery mobius. A ešte nejaký čas na to dať to celé dokopy.

zmr250

No a ak nemáte, ešte vysielač (stačí Turnigy 9x, ideálne však Taranis) a videookuliare so vstavaným prijímačom na 5,8GHz. A môže sa ísť lietať. Nasledujúce video je z quadu postaveného z vyššie uvedených komponentov  – išlo o skúšku novej bránky. PIDy však ešte potrebujú doladiť…


Počet komentárov k článku “ZMR 250 – FPV Racer pre začiatočníkov”: 8

  1. Jombo píše:

    Super navod akurat sa aj ja vysporiadavam so stavanim racera, ale pouzil som mnou vytlaceny ram na 3D tlaciarni no mam otazocku.Preco bateriu s tak vysokym C ? Je to podmienka alebo postacuje aj mensie? A mala rada od Vas. Cim moze byt sposobovane to ze jeden z motorov mi pri odarmovani urobi to ze len kmita zo strany na stranu a obcas naskoci ale ma slaby tah? Dakujem za Vase odpovede. Jombo

  2. Jameson píše:

    Nech je spotreba jedného motoru 8A, spolu 32A, pri 1.3mAh batérii to vychádza teda na 25C. To je však najnižšia hranica. Reálny C-rating pri čínskych batériách je trošku prestrelený, faktom je, že 25C nanotechy sa začnú dosť rýchlo nafukovať. Použiť sa ale dajú tiež – napríklad Jones lieta najmä na tých.

    Čo sa týka toho motoru, to pocukávanie je spôsobené nesprávnou synchronizáciou. Odporúčam prekalibrovať regulátory a prípadne trochu zvýšiť hodnotu „Minimum throttle“.

  3. Peter píše:

    Super clanok! 😉

  4. Tomas píše:

    Dobrý, začínam lietať FPV so ZMR 250 v Anglicku a chcel by som sa opýtať na Slovenské zákony ohľadom FVP lietania. Moc som negooglil tak že či viete o nejakom linku, alebo či sa to vôbec rieši na Slovensku.

    Dakujem,

    Tomas

  5. Jameson píše:

    Ahoj Tomáš, rieši sa to, Dopravný úrad sa chytil dvoch paragrafov a takto si ich vysvetlil: http://letectvo.nsat.sk/letova-prevadzka/lietadla-sposobile-lietat-bez-pilota/

  6. Tomas píše:

    Super dakujem, pozrel som to. O FPV sa tam nic nepise, takze asi este na to neprisli 🙂 …tu v Anglicku a celkovo vo svete FPV bez dozoru inej osoby je zakazane. Sam človek nesmie lietať, vždy tam musí byť ina osoba dohliadajuca na priebeh letu. Plus kamerový vysielač musí byť maximálne 25mw.

    Zaujimam sa o tom lebo nerad by som sa dostal do problemov.

    Dakujem.

  7. Jameson píše:

    Tu je to presne rovnaké:

    „S UAV je zakázané lietať: do vzdialenosti presahujúcej vizuálny kontakt operátora s UAV alebo do vzdialenosti väčšej ako 1 000 m, podľa toho čo je menej (ďalej len „vizuálny kontakt“)“

    Čo sa týka výkonu vysielača, tak ide o európsku legislatívu, takže je to tu tiež úplne rovnaké, viz: https://www.fpv.sk/fpv-article/fpv-a-legislativa-vykon-vysielaca/

Napíšte komentár

Prosím, doplňte číslo (ochrana proti botom): Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.