Dosah v FPV II: Scheiss EzUHF

Napísal Jameson, publikované dňa: 11 septembra 2012

Na tému „Ako ďaleko sa dá letieť“ tu už článok bol. Otázka však znie: záleží vždy iba od výkonu a antén?

Trappy z Teamu Black Sheep bol trošku lietať v Paríži. A podarilo sa mu neuveriteľné: rozmlátil quadkoptéru na stratu signálu vo vzdialenosti 150m. Nie kilometrov. Metrov. Slovami stopäťdesiat. Pritom minulý rok s tým istým systémom prekonal vzdialenosť ‎86.93km. Komentoval to po svojom: „Scheiss EzUHF“.

EzUHF pritom rozhodne nepatrí k fatálnym šmejdom, ktoré nemajú svoje miesto vo svete LRS. Skôr naopak – mnoho ľudí ho vyhľadáva pre overené kvality a dobrý dosah.

O čo teda ide? Prečo je skvelý systém zrazu „scheisse“?

Celé tajomstvo je ukryté v rušení z okolia. Nikdy neviete, kde lietate – pokiaľ nemáte kvalitný frekvenčný scanner. A to je aj tajomstvo ďalekých letov, rekordov v dosahu a, naopak, mnohých havárií aj v relatívne malej vzdialenosti. Stačí jedna televízna veža či retranslačná stanica a lietadlo, s ktorým nikdy nebol problém, ide zrazu k zemi ako balvan.

Nepýtajte sa preto, aký má ten či onen systém dosah – tá otázka je nezmyselná. Môžete sa dozvedieť dosah za ideálnych podmienok, ale ako ďaleko skutočne lietať môžete – to zistíte, až nebude cesta nazad. Aj preto je dobré mať v lietadlách, ktoré plánujete na väčšie výlety, zariadenie, ktoré zabezpečí jeho návrat. Ale o tom zasa niekedy nabudúce…

Napíšte komentár

Prosím, doplňte číslo (ochrana proti botom): Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.