FPV a legislatíva – výkon vysielača

Napísal Jameson, publikované dňa: 21 októbra 2011

FPV je nemožné bez kvalitného videovysielača. Často kladená otázka znie: aký najvýkonnejší vysielač môžem použiť? A na akej frekvencii?

Slovensko ako člen EU sa pri frekvenčných tabuľkách riadi odporúčaním Európskej Únie. Frekvenčnú tabuľku nájdete v legislatíve pod označením ERC REPORT 25. Nebudem vás trápiť štúdiom tabuliek – pre využitie v FPV sa používajú tzv. zariadenia krátkeho dosahu (SRD), ktoré zasa bližšie špecifikuje odporúčanie EÚ s označením ERC/REC 70-03. V ňom nájdete prehľadnú tabuľku s uvedením frekvencií a maximálnych výkonov, ktoré môžete v príslušných frekvenciách vyžarovať.

FPV vysielače sú dostupné v nasledujúcich pásmach:

 • 900 MHz
 • 1200-1300 MHz (1.2-1.3 GHz)
 • 2400 MHz (2.4GHz)
 • 5800 MHz (5.8Ghz)

Pásmo 900 Mhz je vyhradené primárne pre GSM, takže naň rýchlo zabudnime. Pásmo 1200-1230MHz je vyhradné pre leteckú navigáciu (DME), pre naše použitie tiež nič moc. Pásmo 1240-1280MHz je síce určené pre rádioamatérov, no nie pre prenos videa. Na vysielanie tu je potrebná rádioamatérska licencia. Okrem toho frekvencie 900-1300MHz rušia servá a tiež GPSko. A na dôvažok, pásmo 1,2GHz koliduje s pásmom 2,4GHz – to je v druhej harmonickej, takže pri riadení na 2,4GHz a videom na 1,2GHz rátajte so zníženým dosahom. Takže nám ostáva 2,4GHz a 5,8GHz.

Tu sú legálne limity nasledovné:

 • pre pásmo 2,4Ghz je limit vysielača 10 mW
 • pre pásmo 5,8GHz je limit 25 mW.

Vzhľadom k vyššiemu útlmu v pásme 5,8GHz je dosah oboch zariadení rovnaký a to (v závislosti od použitej antény) niekoľko desiatok až niekoľko stoviek metrov. V prípade použitia smerovej antény a ideálnych podmienok je možný let aj na vzdialenosť viac ako kilometer.

 

Počet komentárov k článku “FPV a legislatíva – výkon vysielača”: 5

 1. Michal píše:

  Zdravím

  plánujem si kúpiť RTF set z HK okuliare FATSHAR + kamera + vysieľač ktorý je v pásme 5,8 Ghz a limit má 250 mW a je 7 kanálový.
  Moja otázka je či s ním máte niekto skúsenosti a či sa dá vôbec ten vysielač použiť v našej republike.

  S pozdravom

  Michal

 2. Sir Martin píše:

  Ja si myslim ze hej, planujem kupit 600 mW vysielac na video so vsesmerovou antenou a nerobim si starosti s nejakymi blbymi predpismi

 3. Vlado píše:

  Ja mam vo vsetkom 600mW a nikto sa nikdy nestazoval 😀

 4. Martin píše:

  Zdravím,

  Ako je to s wifi routermi pri 5,8GHz. Tie maju výkon určite viac nad 25mW a voľne sa predávajú. Prečo potom prenos videa nie je povolený? Vysvetľujem si to nejako nesprávne? Veď wifi frekvencie sú voľné, tak prečo ich telekomunikačný úrad obmedzuje?

  Ďakujem za vysvtlenie

 5. Jameson píše:

  Ahoj,

  routre (či už na 5,8 alebo 2,4) vysielajú digitálny systém v rozprestrenom spektre – takže na rôznych frekvenciách vysielajú iba veľmi krátko. Pri takomto nastavení môže byť vysielací výkon vyšší – legislatívne je povolených 100mW. Preto všetky routre alebo aj RC vysielače majú uvádzaný vysielací výkon 100mW. Na podobnom systéme funguje aj DJI Lightbridge – v princípe analógové video zakóduje a prenáša ho ako digitálne dáta cez wifi.

  Video je však trošku o inom – to proste valí nepretržité dáta na jednej frekvencii, navyše vo veľmi širokom pásme. Preto to obmedzenie na 25mW.

Napíšte komentár

Prosím, doplňte číslo (ochrana proti botom): Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.