Bratia Dominátorovci

Napísal Jameson, publikované dňa: 16 júna 2015

Vďaka pomoci UAVAS sme dostali možnosť porovnať zástupcov top triedy okuliarov od Fatsharku: Dominator, Dominator v2 a Dominator HD. Ako porovnanie dopadlo?

Najskôr pár technických parametrov jednotlivých okuliarov:

 

Fatshark Dominator

cena: $279.00 (GetFPV.com)

rozlíšenie: 640 x 480 (VGA)

FOV: 30°

IPD: pevné

vstupy: analóg

optika: sklenená

záznam: nedostupný

 

Fatshark Dominator V2

cena: $324.99 (GetFPV.com)

rozlíšenie: 640 x 480 (VGA)

FOV: 32°

IPD: 57 – 73 mm

vstupy: analóg, HDMI

optika: plastová

záznam: vstavaný DVR pre MicroSD kartu do 32GB

 

Fatshark Dominator HD

cena: $549.99 (GetFPV.com)

rozlíšenie: 800 x 600 (SVGA)

FOV: 45°

IPD: 57 – 73 mm

vstupy: analóg, HDMI

optika: sklenená

záznam: vstavaný DVR pre MicroSD kartu do 32GB

Dominator Bros

Urobiť videorecenziu z porovnania jednotlivých typov okuliarov moc veľký význam nemá – aj keby sme kameru strčili priamo do okuliarov, nikdy nedosiahnete požadovaný efekt zobrazenia toho, čo vidíte priamo vy. Takže, žiaľ, budete sa musieť uspokojiť s mojim popisom…

Na meranie sme použili vysokokvalifikované expertné metódy – jeden si nasadil okuliare a druhý behal s koptérou po miestnosti a snažil sa vyrobiť nejaké bláznivé zábery. Následne sme sa vymenili. Psiny sme si užili dosť, ale to vás teraz asi moc nezaujíma. K čomu sme sa teda dopracovali? Začnime od najstaršieho modelu.

Pôvodný Dominator bol revolučným zariadením – kvalitná sklenená optika, modulárny design s možnosťou vstavať headtracker či prijímač a vymeniť ho podľa potreby… Jeho 30° zorné pole nepatrí práve k absolútnej špičke, ale odmenou za to bol veľmi ostrý obraz. Osobne som nikdy nebol zástupcom lacnejších modelov od Fatsharku – Predatory, Teleportery a všetka tá ostatná háveď ma nijako neoslovovala. Okuliare vo vzduchu nelietajú, takže šanca ich rozmlátiť nie je až taká veľká a tvoria vlastne základ celého FPV zážitku. Dominator sú stále kvalitné okuliare a tu ich použijeme ako etalón pre porovnávanie. Je zaujímavé, že Dominator nemajú nastaviteľnú vzdialenosť očných zreníc (IPD), napriek tomu som nestretol zatiaľ nikoho, komu by to vadilo. Osobne to považujem za výhodu – proste tie okuliare sú plug’n’play.

Dominator V2 okrem nového, bieleho designu priniesol o málo väčší zorný uhol, no v porovnaní s pôvodným Dominatorom nejde o nijako signifikantnú zmenu. Veľkou výhodou je vstavaný DVR na záznam videa – celú pozemnú staničku teraz môžete mať v okuliaroch, vrátane núdzového záznamu. Ide o skvelú vlastnosť, no zároveň zrejme jedinú, ktorá naozaj robí rozdiel od staršej verzie Dominatorov. Čo ma vskutku prekvapilo, obával som sa bielych odleskov vo vnútri bieleho púzdra okuliarov – no moje obavy sa ukázali ako úplne bezpredmetné. Biely okraj vôbec nebolo vidieť. Takisto sme nepostrehli žiadne problémy vyplývajúce z ich plastickej optiky. Vo všeobecnosti kvalita obrazu je porovnateľná s pôvodným Dominatorom a nie je im tu čo vytknúť.

Dominator HD svoju kariéru začal trošku neslávne –  pod „HD“ si každý celkom oprávnene predstavuje FullHD rozlíšenie a nie SVGA, takže ide o trošku zavádzajúci údaj. Vzhľadom k tomu, že väčšinou lietate aj tak na analógový PAL/NTSC signál, je to úplne jedno. Ak však niekto lieta s Lightbridge, môže mu degradácia rozlíšenia iba kvôli okuliarom trošku vadiť… Veľkosť obrazu je už o poznanie väčšia ako pri pôvodných Dominatoroch, avšak nejaký „wow efekt“ sa nedostavil. Naopak – ako veľký problém sa ukázala neostrosť na hranách a okrajoch obrazu. Táto neostrosť je pritom minimálne porovnateľná s rozmazaním na starých „Fatshark Base“ okuliaroch. OSD po okrajoch bolo takmer nečitateľné napriek tomu, že išlo o veľké texty chipu MAX7456. Neuspokojilo nás to, no nevzdávame sa – na internete sme našli možné riešenia a tak sme hneď urobili niekoľko experimentov.

Prvým bolo odstránenie pôvodných gumených zorníkov a ich nahradenie za 3D vytlačenú náhradu. Aktuálne priamo Fatshark dáva do predaja takúto krytku, navyše so vstavaným ventilátorom na odrosovanie. Toto je ďalší problém Dominatorov HD – ako jediné sa v tomto teste rosili. A to tak, že desne. Každopádne, ani toto problém s neostrosťou obrazu nevyriešilo – trošku ju to potlačilo, po okrajoch sa zlepšila, no v rohoch bol obraz stále značne rozmazaný. Urobili sme preto ešte jeden experiment, odporúčaný na fórach: vložili sme tam 2-diopriovú vložku. Hoci okuliare nenosíme (aj keď ja mám 1 dioptriu, v starých Dominatoroch bolo lepšie lietať bez dioptrickej vložky), opäť to trošku pomohlo. Ako sme sa zhodli, obraz bol už „takmer použiteľný“. Subjektívne však mám pocit, že dioptrická vložka trošku zmenšila FOV.

Takže aký je záver celého testu?

Ak máte pôvodný Dominator, nemá reálny význam ho meniť za niečo iné. Navyše získate iba záznam obrazu, ktorý však viete robiť aj inak – napríklad samostatným rekordérom s malou obrazovkou, ktorý môže fungovať aj ako záloha v prípade neočakávaných problémov s okuliarmi. Ak žiaden okuliare nemáte a špekulujete  o ich kúpe, kúpte si Dominator V2. Výjde vás to lacnejšie ako Dominator + sólo rekordér, budete mať o máličko väčšiu zornú plochu a nastaviteľné IPD – mohlo by sa to hodiť, ak by ste ich chceli dať na nos napríklad deťom. Kúpu Dominatoru HD neodporúčame – boli pre nás veľkým sklamaním. Neostrý obraz, výrazné rosenie a to všetko za relatívne vysokú cenu – nič, čo by sme mohli odporučiť. Na potvrdenie dodám azda len fakt, že majiteľ Dominatorov HD ich po tomto teste predal na inzerát a sám si kúpil Dominator V2.

 

Napíšte komentár

Prosím, doplňte číslo (ochrana proti botom): Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.