Ako ďaleko sa dá letieť?

Napísal Jameson, publikované dňa: 9 októbra 2011

Asi nebude veľa ľudí, ktorí lietajú v FPV a vystačia si s krúžením nad letiskom. A preto k najčastejšej otázke patrí tradičné: „Ako ďaleko sa s tým dá letieť?“

Vopred upozorňujem, že v tomto článku budem spomínať aj výkony vysielačov, ktorých použitie nemusí byť vo vašej krajine legálne. Preto skôr, než sa rozhodnete niektorý príklad nasledovať, zistite si, ako je to u vás s legislatívou!

Väčšina ľudí v tom má jasno: čím silnejší vysielač, tým ďalej sa dá letieť. Ak mám 500mW a chcem letieť dva krát dlhšie, tak šup tam 2W a bude to (na zdvojnásobenie dosahu treba výkon zvýšiť štvornásobne). Akú paseku však takýto vysielač urobí na palube lietadla (počuli ste niekedy mobil pri reproduktoroch? Jeho výkon je tiež v niektorých prípadoch až 2W – na chvíľku…) a koľko energie zožerie, na to sa už hľadí menej…

V skutočnosti extrémne vzdialenosti neboli dosiahnuté s extrémnymi vysielačmi – je totiž omnoho múdrejšie použiť kvalitné smerové antény, ako sa hnať za výkonom vysielača.

V súčasnosti (október 2011) je rekordmanom Trappy z teamu BlackSheep – s 500mW videovysielačom so smerovou anténou a LRS systémom EzUHF dokázal preletieť 86.93 km. Išlo však o jednosmernú letenku – vopred bolo jasné, že batérie na návrat stačiť nebudú.

(Video zverejnené s láskavým súhlasom Trappyho z Teamu BlackSheep)

Rekordmanom v okružnom lete je španiel Roberto Montiel. Použitím veľkého vetroňa českého výrobcu Top Model sa mu vďaka využívaniu stúpavých prúdov podarilo prekonať vzdialenosť 63 kilometrov a vrátiť sa späť. Let trval viac ako 6 hodín, pri návrate si pomáhal autopilotom v RVOSD. Videovysielač vyžaroval 1,5W so sektorovou anténou, riadenie zabezpečoval LRS od Thomasa Scherrera.

Toto sú, samozrejme, extrémne výkony. Ako je to však z bežne dosahovanými vzdialenosťami?

Ak čakáte presnú tabuľku výkon/vzdialenosť, sklamem vás – ako vidieť aj z vyššie uvádzaných konfigurácii, nie je to iba o výkone vysielača. Svoju roľu hrá mnoho ďalších, no veľmi dôležitých faktorov – umiestnenie pozemnej stanice (na kopci, na zemi – rekordné lety boli vždy riadené z kopca), rádiové rušenie v okolí (je iné lietať v osídlenej krajine a iné v riedko obývaných horách – len pre zaujímavosť, Trappy s rovnakou výbavou, s ktorou preletel skoro 90km v „zemi nikoho“ strácal v New Yorku signál po 500m), typu použitých antén atď…

Dôležitá je aj použitá frekvencia – čím je frekvencia vyššia, tým je vyšší útlm signálu, preto dosah na 900MHz je s použitím prísne rovnakých komponentov výrazne dlhší ako pri 5,8GHz. Ako je to teda veľmi zhruba s dosahom pri jednotlivých vysielačoch?

  • 25 – 50mW – dosah je rádovo niekoľko desiatok až stoviek metrov, podľa použitej antény. S kvalitnou smerovou anténou až kilometer – je to však už extrém. Bezpečné pásmo na desiatky metrov.
  • 100-300 mW – dosah je niekoľko stoviek metrov, pri použití sektorových antén môže byť aj pár kilometrov. Bezproblémové na lietanie do kilometra, max dvoch.
  • 500-800 mW – dosah niekoľko kilometrov. Pri smerovej anténe až niekoľko desiatok kilometrov. Trappyho rekordný let bol s 500mW vysielačom a smerovou anténou.
  • 1-2W – dosah niekoľko desiatok kilometrov. Pre veľkú spotrebu vhodné iba na let na veľké vzdialenosti alebo na miestach s veľkým rušením z okolia.

Ideálny vysielač má výkon okolo 500mW – vyznačuje sa najvýhodnejším pomerom spotreba/dosah, bohužiaľ, jeho použitie je nie všade legálne…

Počet komentárov k článku “Ako ďaleko sa dá letieť?”: 4

  1. soaron píše:

    Ahoj, nie celkom chápem tento článok. Aby som sa vyjadril presnejšie. Chápem, že tu udávate nejaké približné hodnoty, aby sme apoň mali predstavu o vzidalenosti. No z článku z legislatívou vyplýva, že je FPV na Slovensku nepoužiteľné/ilegálne. Zákon udáva 10 mW pre 2,4GHz a 25 mW pre 5,8 GHz. Tento výkon tu samozrejme ani neberiete do úvahy, resp. v 1. bode udávaných 25-50mW je už dvojnásobok povoleného výkonu a aj to stačí len na pá metrov. Niečo som snáď nepochopil???

  2. Jameson píše:

    Na Slovensku je to tak, 25mW je maximálny povolený výkon pre 5,8GHz, pričom dosah je tu podobný, ako má 10mW na 2,4GHz. Uvádzaných 50mW je síce 5-násobok výkonu povoleného pri 2,4GHz, dosah je však teoreticky väčší iba dvojnásobne. Navyše, čo skutočne hrá v dosahu rozhodujúcu rolu je rušenie z okolia a jeho vplyv na 10mW je prakticky rovnaký ako na 50mW.

    Zjednodušené a zhrnuté: všetko od 10mW na 2,4GHz až po 50mW na 5,8GHz má rovnaký dosah.

  3. soaron píše:

    Ďakujem za vysvetlenie a chápem to dobre. Moja otázka skôr smerovala na opodstatnenie existencie FPV systémov, ak sa aj tak nemôžu v našich podmienkach používať systémy na väčšie vzdialenosti. Samozrejme ak nepočítam nejaké extra povolenie od príslušných orgánov. Nechápte ma zle. Myšlienka FPV sa mi totiž páči, ale nie som si istý, či by som investovat dajme tomu 1000 Eur, do stroja, ktorý má schopnosti FPV/UAV, ale dokáže letieť/prenášať informácie, len na vzdialenosť pár stovák metrov. Tak že nastáva podľa mňa logická otázka. Je nejaká možnosť, že sa mi pri 10 mW podarí odletieť aspoň na vzdialenosť 1-2 Km? Aby som fakt mal ten pocit, že vidím niečo čo je mimo dosah mojich očí?

  4. Michal píše:

    Dobrý deň,
    Mám záujem si kúpiť FPV systém na model lietadla a tiež ako spomínal predomnou už „soaron“ tak by som chcel niečo kvalitné aby to malo dobrú kvalitu signálu a tiež aj vysoký dosah na niekoľko kilometrov. Našiel som na internete jedno FPV s dosahom 3 až 5 kilometrov. Pripájam odkaz:
    http://onlyflyingmachines.com/product/medium-to-long-range-fpv-combo/#!prettyPhoto

    Neviem ako to je so zákonami atď. ale kamarát mi hovoril že asi sa to u nás nemôže používať tak by som chcel vedieť kde by som mohol kúpiť podobnú FPV výbavu aby som mohol lietať niekoľko kilometrov od seba bez toho aby mi vypadol signál a aby bol obraz ostrý a aby som si to lietanie doslovne užil.
    Môj e-mail je koi1@azet.sk tak ak by ste mi vedeli niekto v tomto smere pomôcť tak mi prosím napíšte na moju mailovú adresu.

    Ďakujem

Napíšte komentár

Prosím, doplňte číslo (ochrana proti botom): Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.