Slončov zálet X8

Napísal Jameson, publikované dňa: 21 februára 2012

17. februára prišla stuhou previazaná škatuľka a v nej nebola žiadna mladá ženština z Bambuľkova, ale krásne samokrídlo X8 – pravdepodobne prvé na Slovensku.

Slončo je muž činu a tak cez víkend makal ako ukrajinský robotník na stavbe vily pražského mafiána, aby dnes, 20. januára, mohol túto potvoru zalietnuť. Išiel teda na letisko pri Martine, chvíľku to rozdýchaval a potom šmaril túto potvoru v ústrety nebesám. Keď som sa ho neskôr pýtal na jeho celkový pocit z tohoto lietadla, prvé, čo povedal, bolo: „No, letelo to“. Vskutku pozitívna reakcia, nie? Najskôr teda očakávané video:

A teraz trošku detailov – nakoľko som si ich stihol zapamätať: lietadlo poháňa elektrický eq. 3,5 ccm motoru od MVVS, napájaný dvoma 3S 5000mAh batériami. Na palube bol populárny RVOSD (avšak narýchlo namontovaný, preto informácie o sile signálu a nepripojenom prijímači berte s veľkou rezervou). Vzhľadom k nepripojenému RVOSD k prijímaču lietadlo, samozrejme, nebolo nijako stabilizované. Napriek tomu hneď po štarte letelo krásne rovno, bez nutnosti veľkých zásahov do riadenia. X8 nádherne kĺže a čo je najzaujímavejšie, nepozná stall. Slončo ťahal čo knipel dal,  ale túto potvoru proste nedokázal dostať to neriadenej vývrtky. Lietadlo sa proste pohúpalo a krásne sa stabilizovalo… Letí stabilne a absolútne bez záľudností. Na priamu otázku, ako by ho hodnotil, Slončo tichým hlasom komentoval: „Po (cenzurovaný vulgarizmus, zintenzívňujúci nadšenie) dobré!“

Letový prejav krídla je kľudný ako pri Skywalkerovi, no lietadlo je výrazne rýchlejšie. Obratnosťou nedosahuje vlastnosti Scout Bee, zato kĺzavosť a schopnosť bezmotorového letu sú veľmi podobné, stabilita je omnoho lepšia. Spotreba energie je pri rovnom lete okolo 10A, takže nie je problém lietať na veľmi slušné vzdialenosti.

Jediným výrazným nedostatkom tejto fešandy sú jej rozmery. Ak nevlastníte menší nákladiak, transport so zloženými krídlami je holá nemožnosť. No a druhým, menej závažným no omnoho ošemetnejším nedostatkom je jeho dostupnosť. Skôr ako v apríli sa v BEVRC objednať nedá a aj to bude zrejme iba čierna verzia – hoci bude nepochybne úžasná, neviem si tak celkom predstaviť, čo s tým spraví júlové slniečko…

Napíšte komentár

Prosím, doplňte číslo (ochrana proti botom): Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.